Projekty

Adolf Hyła Nieznany

Adolf Hyła, był autorem obrazu przedstawiającego Jezusa Miłosiernego – Jezu ufam Tobie, który znajduje się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie- Łagiewnikach. Wizerunek ten wraz z kultem Bożego Miłosierdzia rozpowszechnił się na całym świecie i jest jednym z najbardziej znanych przedstawień malarskich Jezusa Zmartwychwstałego. O obrazie Adolfa Hyły w 1997 r. w Łagiewnikach Jan Paweł II powiedział: „Każdy może tu przyjść, spojrzeć na ten obraz miłosiernego Chrystusa, na Jego Serce promieniujące łaskami, i w głębi duszy usłyszeć to, co słyszała święta: »Nie lękaj się niczego, Ja jestem zawsze z Tobą«. A jeśli szczerym sercem odpowie: »Jezu, ufam Tobie!«, znajdzie ukojenie wszelkich niepokojów i lęków”.
W 2017 roku przypadła 120. rocznica urodzin Adolfa Hyły, malarza obrazu Jezusa Miłosiernego, z tej okazji powstało nasze stowarzyszanie od tego realizujemy projekt „Adolf Hyła nieznany”, gdyż ten wybitny artysta, autor znanego na całym świecie dzieła nie jest znany szerszemu gronu społeczeństwa. Na prośbę Stowarzyszenia, w 2017 roku Sejmik Województwa Małopolskiego upamiętnił postać A. Hyły:
https://www.dzieje.pl/dziedzictwo-kulturowe/adolf-hyla-nieznany-projekt-poswiecony-autorowi-wizerunku-jezusa-milosiernego

 

Przejdź do projektu

 

Rodzice Adolfa Hyły – Józef i Salomea Hyłowie, 1896 r.
Rodzice Adolfa Hyły – Józef i Salomea Hyłowie, 1896 r.

Bezpieczni i rozważni w Tatrach

Pomysł na projekt „Bezpieczni i rozważni w Tatrach” był reakcją na niedowierzanie po „wypadkach” na drodze do Morskiego Oka z grudnia 2018 roku, kiedy turyści dali się zaskoczyć zimowej tatrzańskiej nocy. Próbowali wtedy wzywać na pomoc m.in. służby TPN, ratowników TOPR. Finalnie radiowóz oświetlał im drogę powrotną na Palenicę Białczańską. Ale nasza akcja powstała z pasji. Chcieliśmy się podzielić fascynacją do tatrzańskich krajobrazów oraz pokazać, że dzięki prostym zasadom, góry mogą być bezpieczne, choć dalej pozostają królestwem przyrody. Tatry są magiczne i przyciągają do siebie potężną siłą, jednak musimy pamiętać, że jesteśmy w tym pięknym, dzikim i wymagającym środowisku tylko gośćmi i szanujmy to.
Co roku nowe rzesze turystów idą w Tatry, zaciekawieni legendą najpiękniejszych polskich gór, ale czasami brakuje im wiedzy i doświadczenia. Chcielibyśmy aby zanim wyruszą pod krzyż na Giewoncie, najpierw poszli do Doliny Kondratowej, później na Halę Gąsienicową, a dopiero wtedy na Giewont.

 

Przejdź do projektu

 

Tradycja i dziedzictwo

Zachwycający świat kultury i historii jest obok nas. Nie potrzebujemy dalekich podróży by poznać piękne zabytki, spotkać się z wielką historią i zaznajomić ze wspaniałą kulturą. Dlatego zachęcamy by zatrzymać się na chwilę, rozglądnąć dookoła, wsłuchać w historię i podziwiać otaczający nas świat.

Dotychczas zrealizowaliśmy projekty o dziedzictwie regionu gorlickiego i tatrzańskiego. Gorlicach – regionie wielu historii i kultur. Jest to wyjątkowo urokliwy zakątek Polski, gdzie piękno Beskidu Niskiego łączy się z zabytkami architektury, to tutaj znajduje się 5 obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, tu działa się wielka historia, splatały się istnienia różnych kultur, a centrum regionu to interesujące miasto, na którego wpływ wywarły początki przemysłu naftowego.

 

Przejdź do projektu

 

Rodzice Adolfa Hyły – Józef i Salomea Hyłowie, 1896 r.
Skip to content