Zatrać się w Krakowie

05/31/2023

„Kraków w całej Polsce miasto najsławniejsze, ozdobione wspaniałym zamkiem królewskim i słynną akademią” tak w tłumaczeniu na język polski podpisany był sztycht z panoramą Krakowa wykonany przez Matthausa Meriana Starszego w 1619 r. w Amsterdamie. Od tamtego czasu, to nie uległo zmianie, Kraków nieustająco zachwyca. Ale to także miasto w którym dobrze się żyje.

W cyklu 12 filmów „Zatrać się w Krakowie” będę prezentował miasto, w którym żyję od urodzenia i które kocham. Oprowadzę po miejscach z których możemy czerpać radość oraz przyjemnie i pożytecznie spędzać czas.

Kolejne odcinki mają swoją premierę co dwa tygodnie w mediach społecznościowych Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Adolfa Hyły

 

 

Zatrać się w Krakowie S01E01 Parki

Kraków to miasto prawie 50 parków. Dziś oprowadzę państwa po parku uznawanym za najdłuższy w Polsce, po parku związany z kulturą fizyczną, po parku w centrum miasta, po nowo wyremontowanym parku i po parku związanym z wybitnym człowiekiem

 

Zatrać się w Krakowie S01E02 Lasy

Kraków to miasto lasów. Aktualnie jest ich 1570 hektarów. A co bardzo istotne, z roku na rok przybywa ich coraz więcej. Od 2018 roku przybyło aż 200 hektarów nowych lasów. Zapraszamy na wycieczkę po krakowskich lasach.

Zatrać się w Krakowie S01E03 Łąki

Zieleń Krakowa to nie tylko mnogość parków i zachwycające lasy, ale to także łąki. Dzisiaj zapraszam państwa na spacer po Łąkach Nowohuckich i po uroczysku Górka Pychowicka.

Zatrać się w Krakowie S01E04 Podgórze i Zabłocie

Dzięki koncepcji Wielkiego Krakowa prezydenta Juliusza Leo Podgórze i Zabłocie stały się częściami naszego miasta. Ale tak właściwie od niedawnego czasu są tętniącymi życiem dzielnicami Krakowa. Podgórze przybliżyło się do miasta dzięki kładce Bernatce, a Zabłocie stanowi ciekawą postindustrialną, zrewitalizowaną dzielnicę.

Zatrać się w Krakowie S01E05 Ogrody

Zapraszam państwa na spacer po ogrodach Muzeum Narodowego w Krakowie i najstarszym ogrodzie botanicznym w Polsce.

Zatrać się w Krakowie S01E06 Trasy rowerowe

W Krakowie mamy ponad 270 kilometrów ścieżek rowerowych i z roku na rok systematycznie przybywa ich coraz więcej. W zeszłym roku przybyło 12 kilometrów nowych ścieżek rowerowych, w tym roku ma ich być 14. Pokażemy dziś nowoczesną infrastrukturę na przykładzie dwóch kładek i pokażemy dzień z życia rowerzysty.

Zatrać się w Krakowie S01E07 Czas z dziećmi

Czas z dziećmi w Krakowie możemy spędzać nie tylko aktywnie, dbając o rozwój fizyczny i poprawę kondycji, ale także możemy eksplorować świat, poznawać go, podziwiać, poszerzać horyzonty nie tylko naszych pociech, ale także i nasze.

Zatrać się w Krakowie S01E08 Zakrzówek

Park Zakrzówek to ponad 50 hektarów, a wraz z przylegającym terenem to około 100 hektarów terenu, na którym możemy pływać, biegać i jeździć na rowerze, podziwiać różnorodną przyrodę, i… wspinać się nawet!

Zatrać się w Krakowie S01E09 Nowa Huta

Od 2023 roku zespół architektoniczno-urbanistyczny Nowej Huty uznany jest za pomnik historii. Ale Nowa Huta to nie tylko ciekawa architektura, osiedla pełne zieleni. To także miejsce biznesu i nowoczesnego przemysłu.

Zatrać się w Krakowie S01E10 Muzea

Kraków to miasto dziedzictwa historycznego i kultury. Ale to także miasto, które się zmienia, unowocześnia i modernizuje, czego przykłady możemy widzieć chociażby w instytucjach kultury, muzeach.

Zatrać się w Krakowie S01E11 Miasto otwierające się na rzekę

Umiejscowienie Krakowa wśród rzek, a przede wszystkim wzgórza wawelskiego przy brzegu królowej polskich rzek – Wisły, zapewniało bezpieczeństwo, ale dostarczało też wody pitnej i jedzenia. Wisła umożliwiała też rozwój gospodarczy.

Zatrać się w Krakowie S01E12 Kąpieliska

Krakowskie kąpieliska to miejsca, w których w okresie letnim możemy wylegiwać się w słońcu, pływać, uprawiać sporty wodne, a nawet robić patent żeglarski czy wspinać się na pobliskich skałkach. Ale to przede wszystkim miejsca, w których przez cały rok możemy obcować z przepiękną przyrodą i poczuć się nawet jak nad morzem czy jeziorami.

Zatrać się w Krakowie S01E13 Niecodzienny Kraków

Niecodzienny Kraków to miasto, w którym możemy zatracać się we wschodach i zachodach słońca. Spektakl wstawania dnia i zapadania nocy najlepiej podziwiać jest z kopców. Wtedy czujemy się jak w górach. Ale właściwie w Krakowie możemy też być w górach, bo niecodziennie możemy podziwiać Tatry, chociażby z Wawelu.

Zobacz także:

Skip to content