Nowa aleja w Krakowie otrzymała imię Adolfa Hyły

10/29/2018

5 lat temu Rada Miasta Krakowa przyjęła Uchwałę o nadaniu ulicy w Krakowie imienia Adolfa Hyły – data 29 października.

Uchwałę w tej sprawie Rada Miasta przyjęła 29 października, jednak dopiero na początku przyszłego tygodnia wchodzi ona w życie. Aleja Adolfa Hyły jest przecznicą ulicy Tadeusza Motarskiego biegnącą najpierw w kierunku północno-zachodnim, a następnie skręcającą na północny-wschód. Będzie nią można dojść do Klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Z inicjatywą nadania takiej nazwy alei wyszedł Klub Przyjazny Kraków.

Adolf Hyła urodził się w 1897 roku, w Białej pod Bielskiem. Zmarł w Krakowie w 1965 roku. Był malarzem, przez krótki czas studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także na ASP. W okresie międzywojennym pracował w wielu szkołach i gimnazjach. W swojej twórczości koncentrował się głównie na tematyce religijnej, jego obrazy można podziwiać w wielu polskich świątyniach, m.in. w kościele Jezuitów Poznaniu i kościele św. Krzyża w Warszawie.

Najsłynniejszym Hyły dziełem jest obraz Jezusa Miłosiernego znajdujący się w ołtarzu kaplicy zakonnej przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Obraz powstał jako wotum dziękczynne za ocalenie rodziny artysty z II wojny światowej. Hyła swoją wizję oparł na pierwszym wizerunku Jezusa, namalowanym pod kierownictwem siostry Faustyny Kowalskiej przez Eugeniusza Kazimirowskiego. Obraz ten znajduje się w Wilnie, jednak to dzieło Hyły stało się słynne na całym świecie. Ten właśnie obraz rozprzestrzenił się po całym świecie wraz z kultem Miłosierdzia Bożego.

Zobacz także:

Adolf Hyła unknown

Adolf Hyła unknown

Pobierz Plik pdf Prezentujemy publikację w języku angielskim, opisującą postać Adolfa Hyły. Publikacja współfinansowana ze środków Miasta...

Skip to content